شما در حال مشاهده نسخه موبایل وبلاگ

مجله دیجیتال

هستید، برای مشاهده نسخه اصلی [اینجا] کلیک کنید.

5 نکته مهم درباره عکاسی تبلیغاتی

5 نکته مهم درباره عکاسی تبلیغاتیحقیقت این است که رقابت در جهان بسیار صنعتی شده امروز به اشتراک کمپانی‌های مختلف به قدری سخت شده است که هر روز بیننده از دور خارج شدن کمپانی‌ها و تولد کمپانی‌های تازه ای هستیم. با استناد به این شرایط آگهی یکی از جدی ترین مؤلفه‌ها به شمار می‌رود. هر کمپانی که آگهی اصولی‌تری داشته باشد، قاعدتاً سهم بیشتری از مارکت را به خود اختصاص می‌دهد (در چنین موقعیتی که با استناد به این شرایط نمی‌توان از ارزش کیفیت کالا و خدمات معرفی شده نیز چشم‌پوشی کرد). خیلی از تولیدکنندگان برای تولید محتوای آگهی خود معمولاً یک بخش عکاسی و دیزاین تبلیغاتی راه‌ می‌اندازند از اینرو اگر می‌خواهید در یکی از این بخش‌ها فعالیت کنید، رعایت کردن چند تکنیک ساده می‌تواند به شما کمک کند. پیشتر با چند پیش نهاد یا راه‌کار پیرامون عکاسی تبلیغاتی 5 نکته ساده با اینحال مهم را بر خواهیم شمرد.

نکته اول: دقت در نکات

باید در ابتدای این آموزش بگوییم که هر تصویر تبلیغاتی یک جریان برای گفتن دارد. کوچک‌ترین جزئیات در عکس می‌تواند بر نظر تماشاگر که در این اینجا در حقیقت خریدار کالا محسوب میشود، تأثیر بگذارد. بنا‌براین در عکاسی تبلیغاتی بیش از هر مؤلفه دیگری باید بر روی نکات دقت داشت. این که چه رنگی در پس‌عرصه کالا خوب است استفاده شود و یا اینکه کالا در کجای کادر قرار بگیرد و چه المان‌هایی در عکس آن را همراهی کند، مؤلفه‌هایی هستند که با بهره برداری از درست آن‌ها و کمی خلاقیت می‌توان بهترین و موفق‌ترین تصویر‌های تبلیغاتی را آفرید. با این وجود در چنین موقعیتی که در کلام به ظاهر بسیار ساده می‌آید، با این وجود مسلما مهارت یافتن و کارشناس شدن در این شاخه هم شبیه حدودا تمام عرصه‌ها، به تمرین، ممارست و کسب تجربه زیاد نیاز دارد.

در ادامه بخوانید... نقد و بررسی دوربین Canon EOS 500D

نکته دوم: رنگ یکی از جدی ترین مؤلفه‌ها

قلا نیز گفته ایم که رنگ یکی از مهمترین مولفه های عکاسی به شمار میرود. اگر درست استفاده نشود میتواند تاثیر منفی داشته باشد. هرکدام از رنگ‌ها ازلحاظ تصویری احساس مخصوصی را در مخاطب تداعی می‌کند. از اینرو یک رنگ به‌خصوص به‌تنهایی می‌تواند هارمونی جذابی را به تصویر ببخشد. اغلب کمپانی‌ها حاوی یک رنگ یا رنگ‌های ویژه هستند و لوگوی آن‌ها نیز با ترکیبی از همان رنگ یا رنگ‌ها دیزاین می‌شود. بهره برداری از همین رنگ‌ها در عکس تبلیغاتی نیز معمولاً نتیجه مثبتی را به‌ همراه خواهد داشت.

نکته سوم: همه‌چیز بستگی به نورپردازی دارد

نورپردازی خوب میتواند نتایج تصاویر شما را دوچندان بهبود بخشد. نمونه دیگری از جدی ترین نکته‌ها که در عکاسی تبلیغاتی باید به آن توجه داشت، چگونگی نورپردازی است. عکاسی تبلیغاتی معمولاً در استودیو و با فلاش‌های استودیویی اجرا میشود؛ از اینرو با تعیین موقعیت و کیفیت نور‌ها می‌توان به نورپردازی موردنظر خود رسید. بهره برداری از فیلتر پولاریزه و یک رفلکتور کوچک می‌تواند بسیار کار را جلو بیندازد؛ به علاوه از طرف دیگر با توجه با اینکه یقیناً از چند شاخه نور باید استفاده کرد، خواندن روشنایی هرکدام از فلاش‌ها الزامی است و باید یک نورسنج نیز در دست داشت. از طرف دیگر جهت تنظیم وایت‌بالانس و نوردهی دقیق، بهره برداری از یک کارت خاکستری و کالرچکر نیز پیش نهاد می‌شود.

در عکاسی تبلیغاتی باید به نوع کالا نیز توجه داشت، اگر کالا به نوعی مثال یک کیف چرمی است باید به‌گونه‌ای نورپردازی شود که بافت آن به خوبی در عکس به ثبت برسد. معمولاً در نورپردازی تبلیغاتی با استناد به نوع کالا دیاگرام‌های مخصوصی تعریف می‌شود که تعداد و موقعیت نور‌ها را معین می نماید. و بهره برداری از این دیاگرام‌ها می‌توان به نتیجه روتین و قابل قبولی رسید.

در ادامه بخوانید... ترفندهای عکاسی پرتره در جنگل

در نور‌پردازی تبلیغاتی باید توجه داشت که لوگوی برند کالا بطور کلیً واضح به ثبت برسد و به علاوه از طرف دیگر فرم کالا به خوبی نمایان شود. به علاوه از طرف دیگرً باید توجه داشت که نورپردازی جدی ترین نقش را در فضاسازی تصویر ایفا می‌کند؛ از اینرو به‌گونه‌ای باید به کالا نور تابیده شود که حالت احساسی متناسبی را برای تماشاگر تداعی کند. به نوعی مثال برای عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی معمولاً نور‌های بسیار نرم استفاده می‌شود تا تصویر به روش یکنواخت روشن شود و یا در عکاسی از جواهرات بهره برداری از یک نور تیز و نقطه‌ای مانند اسپات می‌تواند در درخشش نگین‌ها بطور کلیً مؤثر باشد. به خاطر بهره برداری از فلاش‌‌های استودیویی، می‌توان در کسری از ثانیه عکس ها جذابی را ایجاد کرد. تولیدات معلق در هوا و یا بهره برداری از اسپلش آب تکنیک‌هایی هستند که این ایام زیاد استفاده می‌شود.

نکته چهارم: از نور روز غافل نشوید

همیشه در عکاسی گفته شده است که عکاسی یعنی ثبت نور. بهره برداری از نور طبیعی روز نیز اگر چه تا حدودی از محیط رسمی عکاسی تبلیغاتی به دور است، با این وجود نتیجه بطور کلیً مثبتی را بهمراه دارد. به علاوه از طرف دیگر بهره برداری از این نور برای عکاسی از فضاهای داخلی مانند عکاسی دکوراسیون داخلی و تصویر‌های تبلیغاتی که کمپانی‌های معماری از آن‌ها استفاده می‌کنند بهترین گزینه است.

نکته پنجم: ابزارهای خوب، برگ برنده

بعنوان آخرین نکته باید یادآوری کنیم که در عکاسی تبلیغاتی بر خلاف دیگر ژانر‌های عکاسی، بهمراه داشتن یک سری ابزارهای بطور کلیً ضروری به ذهن خطور میکند. لنز ماکرو اولین ابزاری است که هر عکاس تبلیغاتی خوب است با خود همراه داشته باشد. چرا که معمولاً باید عکاسی در فواصلی نسبتاً نزدیک درمقایسه با سوژه انجام شود و بهمراه نداشتن لنز ماکرو، کمی سخت‌ساز می‌شود. بهره برداری از فیلتر پولاریزه نیز رفله‌ها و بازتاب‌های ناخواسته از سطح کالا را تا حدودی کنترل می‌کند. از طرف دیگر با استناد به اینکه معمولاً در نورپردازی تبلیغاتی، نور ملایم و نرم بیشتر به کار می‌آید باید سافت‌باکس را نیز در ابزارهای خود بهمراه داشت.

لایکا TL2 را معرفی کرد؛ دوربینی بدون آینه با هزینه 2 هزار دلاری

ساعاتی پیش، کمپانی لایکا (Leica) از بروزترین کالا سری TL خود، یعنی دوربین لایکا TL2 پرده گشود. این کالا بدون آینه بوده و لنزهایی با قابلیت جابه‌جایی دارد. دوربینی که جایگزین TL خواهد شد. البته شرکت لایکا قیمت بالایی هم برای دوربین جدیدش در نظر گرفته است. علاقه‌مندان می‌توانند این محصول را با قیمت ۱۹۵۰ دلار خریداری کنند.

دوربین لایکا TL2 به لنزی 24 مگاپیکسلی با سنسورهای APS-C و پردازشگر تصویر Maestro II تجهیز شده که پیشرفت زیادی در این سری از تولیدات محسوب میشود. غیر از این، کالا تازه لایکا بهبودهایی در عرصه رنگ، کنتراست و رزولوشن تصویر نیز داشته است. افزایش سرعت فوکوس اتوماتیک به 165 میلی‌ثانیه، گسترش سرعت شاتر به 1/40000 ثانیه و گسترش تعداد تصویر‌ها در حالت عکاسی پشت سر هم به 20 فریم بر ثانیه، از مهمترین پیشرفت‌های بروزترین دوربین بدون آینه لایکا است.

فیلمبرداری با لایکا TL2

توانایی‌های فیلمبرداری دوربین لایکا TL2 نیز دستخوش تفاوت مثبتی شده است؛ علاقه‌مندان به عکاسی قادر خواهند بود تا با این دوربین، ویدیوهایی با رزولوشن 4K را با نرخ 30 فریم بر ثانیه ضبط کنند. ضمن اینکه، توانایی ضبط ویدیوهای 1080 با نرخ 60 فریم بر ثانیه و 720 با نرخ 120 فریم بر ثانیه نیز وجود خواهد داشت.

از این پس مصرف کنندگان قادر خواهند بود تا با بهره برداری از ال‌سی‌دی لمسی 3.7 اینچی دوربین لایکا تی ال 2 (Leica TL2)، سوژه مورد نظر خود را ردیابی کنند که این شیوه، کار را برای عکاسان بسیار ساده تر از قبل خواهد نمود.

دوربین میرورلس TL2 به علاوه از طرف دیگر توانایی اتصال به شبکه جهانی وب از روش وای‌فای داخلی را داشته و نیز توانایی دارد به وسیله کابل HDMI و یا از روش درگاه USB 3.0، به دیگر ابزار‌ها وصل شود.

در ادامه بخوانید... شرکت لایکا از دوربین عکاسی جدید خود Leica M-D (Typ 262) رونمایی کرد

دوربین لایکا TL2 معرفی شد؛ بدون آینه و قیمت 2000 دلاری

مصرف کنندگان قادر اند لنزهای سری TL لایکا را به روش مستقیم، و لنزهای سری SL این تولیدکننده را با بهره برداری از آداپتور ویژه به دوربین تازه خود وصل کنند.

هزینه دوربین لایکا TL2

دوربین لایکا TL2 در رنگ‌های سیاه و نقره‌ای و با بدنه‌ای از نوع آلومینیوم در معرض بوده و با هزینه ای برابر با 1950 دلار به فروش خواهد رسید.

منبع
1